Sierosław to mała, malownicza wieś położona w gminie Drzycim, woj. kujawsko -pomorskie na terenie powiatu świeckiego. Mimo, iż wieś tworzy niewielka społeczność, ma ona bogatą historię, która przetrwała do dzisiaj dzięki opowieściom starszych pokoleń i dawnym zapiskom. Od lipca 2011 roku w miejscowości obok Koła Gospodyń Wiejskich i Straży Pożarnej działa organizacja pozarządowa, jaką jest Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju wsi Sierosław „Razem Łatwiej”. Członkami stowarzyszenia są w większości mieszkańcy wsi, których głównym przedsięwzięciem, ale nie jedynym, jest prowadzenie od września 2012 „małej szkoły” niepublicznej jako kontynuacji placówki publicznej.
Szkoła Podstawowa w Sierosławiu istniała już przed wojną, a po jej zniszczeniu została odbudowana w czynie społecznym przez mieszkańców. Do sierpnia 2012r. funkcjonowała jako placówka, którą prowadziła gmina Drzycim. W tym czasie przez prawie 10 lat Rada Gminy Drzycim podejmowała próby jej zlikwidowania, podając jako przyczynę wysokie koszty utrzymania. Rodzice uczniów i inni mieszkańcy nie chcieli zgodzić się z likwidacją placówki, która była i jest bardzo mocno zintegrowana ze środowiskiem lokalnym i stanowi centrum życia kulturalnego. Przez ten czas dzięki wsparciu ze strony Kuratorium i Wojewody, ludziom dobrej woli, obecnego w tym czasie św. pamięci ks. Proboszcza Jerzego Benkowskiego udało się ją uchronić szkołę przed likwidacją i zapewnić jej kontynuację. Od 1 października 2011r. stowarzyszenie prowadziło już przedszkole dla 3-4 latków, dzięki pozyskaniu funduszy z 1% podatku oraz z zorganizowanego festynu rekreacyjnego w okresie letnim, a od 1 września 2012r. utworzyło „Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Przedszkolnymi” na prawach szkoły publicznej.
Szkoła ta budzi pełne zaufanie pod względem bezpieczeństwa, panuje w niej życzliwa atmosfera, nie ma przejawów agresji wśród uczniów, czy też innych zjawisk patologicznych, które coraz częściej zdarzają się w dużych szkołach. Dzieci mają zapewnioną doskonałą opiekę ze strony nauczycieli, żaden z uczniów nie jest anonimowy. Nauczyciele poza zajęciami obowiązkowymi aktywnie włączają się nieodpłatnie w organizację zajęć pozalekcyjnych, czy też organizację imprez kulturalno-oświatowych w szkole i poza nią na rzecz miejscowego społeczeństwa, a także w prace na rzecz szkoły. Podobnie rodzice aktywnie współpracują z dyrekcją i radą pedagogiczną szkoły w zakresie nauczania dzieci, zapewnienia im bezpieczeństwa, a także organizacji imprez, czy też drobnych prac remontowych budynku placówki. Wspólnymi siłami udało się przeprowadzić kategoryczny remont holu, wszystkich sal lekcyjnych, sali przedszkolnej, stołówki, a także ocieplenie budynku i nową elewację. Posiadamy obecnie 2 sale przedszkolne, 6 sal lekcyjnych, salę komputerową i salę biblioteczną. Na bieżąco staramy się pozyskiwać dofinansowania z projektów na wyposażenie w pomoce dydaktyczne, uzupełnianie księgozbioru biblioteki.
Szkoła Podstawowa w Sierosławiu jest naszym wspólnym dobrem, spełnia wszechstronną rolę i z całą pewnością zapewnia rozwój psychofizyczny i społeczny naszym dzieciom oraz pełni funkcje kulturalno-oświatowe dla okolicznych wsi. Korzyści z niej płynących nie da się wymierzyć i porównać z żadnymi względami ekonomicznymi, stąd nasza decyzja o stworzeniu szkoły niepublicznej.
Poza tym w miejscowości znajduje się Kościół Parafialny, Remiza Strażacka, sklep spożywczy, teren zielony z ławeczkami przy odnowionym przez Radę Sołecką stawie z pomostem, w centrum wsi znajduje się zaprojektowana i wykonana przez ks. Proboszcza J.Benkowskiego z pomocą parafian-kapliczka. Niepowtarzalne jest środowisko krajobrazowo – przyrodnicze. Na rozwój naszej wsi mamy wiele pomysłów i nie brakuje nigdy chęci oraz rąk do pracy dzięki angażującym się aktywnie mieszkańcom. Postawione przez nas cele dotyczące rozwoju edukacji i kultury, a także wzrostu poziomu życia mieszkańców , to tylko niektóre, a wspólnie tworzą spójną całość – wieś z przyszłością dla każdego, kto tu zdecyduje się zamieszkać.
Również dzięki sponsorom, firmom prywatnym, które wspierają naszą organizację pozarządową, stowarzyszenie i szkoła zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie.